Zasady studiowania
na Międzyobszarowych Indywidualnych Studiach Humanistycznych i Społecznych oraz Międzydziedzinowych Studiach Indywidualnych
Postanowienia ogólne
§ 1
- Merytoryczną kontrolę nad Programem Międzyobszarowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych i Społecznych (MISHiS) oraz Międzydziedzinowych Studiów Indywidualnych (MSI) sprawuje Rada Programowa, w której skład wchodzą Prorektor ds. studenckich i kształcenia oraz powoływani do niej przez Prorektora prodziekani ds. studenckich wszystkich wydziałów UAM uczestniczących w Programie. W Programie uczestniczą następujące wydziały: Wydział Anglistyki, Wydział Antropologii i Kulturoznawstwa, Wydział Archeologii, Wydział Etnolingwistyki, Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej, Wydział Filozoficzny, Wydział Historii, Wydział Nauk o Sztuce, Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa, Wydział Neofilologii, Wydział Prawa i Administracji, Wydział Socjologii, Wydział Studiów Edukacyjnych, Wydział Teologiczny.
- Studiami MISHiS/MSI kieruje Dyrektor powołany przez Rektora UAM.
- Rada Programowa koordynuje administracyjnie działalność MISHiS/MSI.
- Administracja programu MISHiS/MSI realizowana jest na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej UAM w Poznaniu.
Organizacja studiów
§ 2
- Studentów MISHiS/MSI obowiązuje Regulamin Studiów UAM oraz zasady studiowania na MISHiS/MSI.
§ 3
- W ramach MISHiS/MSI prowadzone są studia w trybie stacjonarnym: pierwszego i drugiego stopnia studiów oraz jednolite studia magisterskie.
- Studentowi MISHiS/MSI przysługuje indywidualna organizacja studiów według zasad określonych przez Regulamin Studiów UAM.
- Studenci MISHiS/MSI mają prawo do uczęszczania na zajęcia poza minimum programowym prowadzone na kierunkach i specjalnościach oferowanych na wydziałach uczestniczących w Programie oraz od roku 2022/2023 na zajęcia prowadzone na wydziałach kierunków ścisłych.
- Studenci mogą ubiegać się o zgodę na udział w zajęciach prowadzonych na innych uczelniach. W tym celu należy uzyskać zgodę prodziekana ds. studenckich lub kierownika danej jednostki, akceptację tutora i dyrektora MISHiS/MSI.
- Student pierwszego roku wybiera kierunek wiodący podczas rekrutacji.
- W trakcie realizacji 3-letnich studiów licencjackich, 2-letnich studiów magisterskich i 5-letnich studiów magisterskich student jest zobowiązany do zrealizowania minimum programowego określonego przez prodziekana ds. studenckich wydziału prowadzącego kierunek wiodący, koniecznego do uzyskania tytułu licencjata lub magistra z wybranego kierunku studiów.
- Co roku student wybiera zajęcia z co najmniej trzech różnych kierunków studiów oferowanych przez wydziały uczestniczące w Programie MISHiS/MSI oraz przez wydziały kierunków ścisłych, w tym co najmniej 60 godzin przedmiotów dodatkowych (spoza kierunku wiodącego). Przedmiotami dodatkowymi nie są lektoraty, wychowanie fizyczne i zajęcia modułowe MISHiS/MSI.
- Student jest zobowiązany do napisania pracy rocznej pod kierunkiem tutora lub osoby przez niego wskazanej.
- Studenci MISHiS/MSI sami się rejestrują na zajęcia z kierunku wiodącego na zajęcia przypisane do danego roku, na wychowanie fizyczne i na lektorat.
- Co semestr student, wraz z tutorem, ustala indywidualny plan zajęć i przedkłada go Dyrektorowi MISHiS/MSI. Do planu należy wpisać zajęcia dodatkowe (spoza minimum programowego) oraz przedmioty modułowe MISHiS/MSI. Odpowiedzialność za ostateczną formę studiów ponoszą student oraz tutor.
- Wypełnienie ustalonego przez prodziekana wydziału minimum programowego oraz zdobycie wymaganej liczby punktów ECTS jest koniecznym warunkiem uzyskania tytułu licencjata lub magistra w wybranej dyscyplinie naukowej.
- Po zaliczeniu pierwszego roku student może zrezygnować ze studiów w ramach MISHiS/MSI i może ubiegać się o przeniesienie na wybrany kierunek na jednym ze zrzeszonych w Programie wydziałów, pod warunkiem uzyskania zgody od prodziekana ds. studenckich danego wydziału oraz pozytywnej opinii Dyrektora MISHiS/MSI.
- Studenci mogą realizować różne przedmioty specjalizacyjne/specjalnościowe, jednakże w ramach uprawnień do suplementu zostanie wpisana ta specjalizacja/specjalność, która została zrealizowana zgodnie z minimum programowym i jest przypisana do kierunku wiodącego.
- Student MISHiS/MSI posiada pełnię praw studenta Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu: student ma prawo do stypendiów naukowych i socjalnych, zakwaterowania w domach studenckich, ubezpieczeń zdrowotnych, studiowania w ramach Programu MOST i Erasmus.
- Wnioski o stypendia socjalne, specjalne, zapomogi, miejsce w domu studenckim i stypendium rektora składa się poprzez USOSweb.
- Wniosek o stypendium ministra składa się na wydziale kierunku wiodącego.
Zaliczenie roku
§ 4
- Podstawą do zaliczenia roku są wyniki egzaminów i zaliczeń z ocenami potwierdzone w USOS.
- Na MISHiS obowiązuje rozliczanie roczne.
- Aby rozliczyć rok studiów, należy złożyć w Biurze Obsługi Studentów: oświadczenie o zakończeniu sesji, pracę roczną oraz recenzję pracy rocznej.
- Pracą roczną nie może być praca zaliczeniowa z innego przedmiotu studiów.
- Pracy rocznej i recenzji pracy nie składa się na III roku studiów I stopnia, II roku II stopnia oraz V roku na studiach jednolitych magisterskich.
- Student zobowiązany jest do uzyskania zaliczenia zajęć z nauki języka obcego nowożytnego zgodnie z zasadami uczęszczania na lektoraty w Studium Językowym UAM.
- Kiedy kierunek wiodący jest filologią obcą nowożytną, należy zaliczyć zajęcia z języka obcego nowożytnego innego niż ten język, jeśli takie wymagania obowiązują na danym wydziale.
- Studenci studiów I stopnia oraz jednolitych magisterskich są zobowiązani do zaliczenia 60 godz. zajęć wychowania fizycznego.
- Studenci I roku I stopnia, II stopnia i jednolitych magisterskich są zobowiązani zaliczyć szkolenie BHP w formie e-learningu.
- Student zobowiązany jest do semestralnego składania indywidualnego planu studiów. Plan studiów zawiera: nazwy przedmiotów, nazwiska prowadzących zajęcia, kody USOS, numer grupy, formę zajęć, liczbę godzin, formę zliczenia, liczbę punktów ECTS.
- W planie studiów należy uwzględnić przedmioty dodatkowe (spoza minimum programowego) i zajęcia modułowe MISHiS/MSI.
- Studenci, którzy wybrali dwa kierunki wiodące, składają jeden plan.
- W szczególnych przypadkach można złożyć aneks do planu o wykreślenie lub dodanie przedmiotów.
- Plany studiów i aneksy do planów podpisują: student, tutor i Dyrektor MISHiS/MSI.
- Wymagania dotyczące warunków uzyskiwania zaliczeń i zdawania egzaminów na poszczególnych kierunkach studiów określają jednostki dydaktyczne UAM i innych uczelni.
- Plan na dany semestr, podpisany przez tutora, należy złożyć do zatwierdzenia przez Dyrektora MISHiS/MSI najpóźniej w terminie:
– plan na semestr zimowy do 25 października danego roku akademickiego
– na semestr letni do 15 marca danego roku akademickiego.
- Student MISHiS/MSI realizujący semestr lub rok studiów w ramach programów MOST lub Erasmus otrzymuje zaliczenie na podstawie dokumentów wyjazdowych potwierdzających uzyskanie zaliczeń. Wyjazd rozlicza koordynator Erasmus z wydziału kierunku wiodącego.
- Do spraw nieuregulowanych niniejszymi zasadami studiowania mają zastosowanie odpowiednio przepisy zawarte w Regulaminie Studiów UAM.
Ukończenie studiów
§ 5
- Każdy student MISHiS/MSI podczas rekrutacji określa kierunek wiodący, na którym zamierza uzyskać tytuł licencjata lub magistra.
- W toku studiów student jest zobowiązany uzyskać nie mniej niż 180 punktów ECTS na studiach I stopnia, 120 punktów ECTS na studiach II stopnia oraz 300 punktów ECTS na jednolitych studiach magisterskich.
- Dokumentacja studenta MISHiS/MSI jest przygotowywana i prowadzona w Biurze Obsługi Studentów Collegium Maius przy Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej.
- Student MISHiS/MSI może ubiegać się o więcej niż jeden dyplom ukończenia studiów pod warunkiem zrealizowania kolejnego minimum programowego.
- Studenci MISHiS/MSI otrzymują dyplom wystawiany przez Sekcję Spraw Studenckich UAM. Do dyplomu dołączany jest suplement zawierający informacje o przebiegu studiów w ramach MISHiS. Treść suplementu przygotowywana jest przez Biuro Obsługi Studentów Collegium Maius. Suplement podpisuje prodziekan odpowiedniego wydziału, na którym student uzyskał tytuł licencjata lub magistra.
Opiekun naukowy – tutor
§ 6
- Każdy student MISHiS/MSI pozostaje pod indywidualną opieką tutora, opiekuna naukowego, który jest pracownikiem naukowym UAM z tytułem co najmniej doktora, reprezentującego kierunek badawczy najbliższy zainteresowaniom studenta.
- Do zadań tutora należy pomoc w układaniu planu, zatwierdzenie planu, sprawdzenie pracy rocznej i wystawienie recenzji według wzoru zamieszczonego na stronie internetowej MISHiS/MSI.
- Studenci pierwszego roku powinni wybrać tutora do 20 października.
- W przypadku zmiany tutora wymagana jest zgoda Dyrektora MISHiS/MSI, poprzedniego tutora oraz nowego.
- W każdym roku akademickim zajęcia z tutorem trwają minimum 6 godzin.
- Jeden tutor może mieć więcej niż jednego podopiecznego.